O nas
Największy rezerwat przyrody w Polsce, największy kompleks stawów rybnych w Europie. Ptasi raj, miejsce spokoju i harmonijnego życia oraz naturalnych smaków.
Stawy Milickie są największym kompleksem stawów hodowlanych w Europie. Jednak przez słowo „wielkość” przemawia nie tylko rozmiar, ale również unikatowość fauny i flory, wspaniała synergia pomiędzy lądem, a wodą oraz unikatowość i dzikość terenu. Mniej znanym faktem jest to, że Stawy Milickie to największy rezerwat przyrody w Polsce, z unikatowymi ptasimi siedliskami. W tym miejscu został zawarty niepisany pakt człowieka i natury. 800 lat temu ludzie rozpoczęli budowę systemu stawów specjalizujących się w hodowli karpia, który trafiał na królewskie stoły i tak powstało jedno z najstarszych przedsiębiorstw założone najprawdopodobniej przez Cystersów w XIII wieku. Historia toczy swój bieg, świat się zmienia, a stawy funkcjonują w tym miejscy nieprzerwanie do dziś. Karp milicki to ryba wyjątkowa, hodowana w cyklu trzyletnim, karmiona zbożem ma wyjątkowy smak, doceniany przez smakoszy. Oferta Stawów Milickich to nie tylko karp, hodujemy również inne popularne gatunki ryb słodkowodnych, które coraz częściej pojawiają się na polskich stołach. Wszystkie nasze ryby podobnie jak karp mają czysty smak i wysoką klasę jakości, dlatego polecane są jako niezbędny element w zdrowej diecie wzmacniającej odporność, dbającej o serce i pomagającej. Ryby ze Stawów Milickich można serwować na nieskończenie wiele kulinarnych sposobów i każdy z nich jest dobry.
W sklepie będą Państwo mogli kupić doskonałe przetwory marki „Naturalnie Dobre Ryby”:
Paprykarz z ryb słodkowodnych, pasztet z ryb wędzonych, suma w sosie słodko-kwaśnym, paluszki z amura w ostrym sosie oraz wiele innych!
Historia:
Historia gospodarki stawowej na terenie obecnie należącym do spółki Stawy Milickie S.A. sięga XIII w. Rejon ten jest idealny do budowy sztucznych zbiorników wodnych, ze względu na małe spadki i płaski teren, a także na wolno płynącą wody Baryczy i jej dopływów. Wszystkie te czynniki umożliwiają budowę dużych stawów małym nakładem, na przykład poprzez usypanie wałów ziemnych w poprzek płynącego cieku.
W 1136 r. do Polski przybył zakon Cystersów. Dzięki nim powstało 2 300 ha stawów, które zostały zarybione karpiem. Płytkie, szybko nagrzewające się zbiorniki wodne były idealnym środowiskiem dla tego gatunku. Powierzchnia stawów z upływem czasu zwiększała się o kolejne hektary, ponieważ rósł popyt na ten produkt żywnościowy. Ryby były potrawą, która często gościła na stołach, gdyż ówczesne społeczeństwo było bardzo religijne i stosowało post wiele dni w roku.
W XVIII wieku powierzchnia zbiorników hodowlanych przekraczała 13 000 ha, a więc ponad dwa razy więcej niż obecnie, dopóki w kolejnym wieku nie zaczęto ich likwidować na rzecz pól uprawnych. Powodem tych działań był także deficyt wody oraz zmiana w sposobie hodowli karpia. Wprowadzono przesadkową hodowlę karpia, a więc zaszła konieczność budowy mniejszych zbiorników. Na przełomie XIX i XX w. powierzchnia stawów zmniejszyła się aż do około 6 300 ha.
Największe zmiany w krajobrazie wielu stawów zaszły w latach 60-tych i 70-tych XX w., kiedy to gospodarstwa rybackie przeprowadzały renowację stawów: pogłębiono je, usunięto roślinność, umocniono i podwyższono groble. Dzięki nadmiarowi ziemi pozostałej z pogłębiania stawów utworzono wyspy, które stały się ważnym miejscem lęgowym ptaków, trudno dostępnym dla drapieżników naziemnych. Prace te przyczyniły się także do uregulowania stosunków wodnych na tym terenie.Historia powojenna stawów
1945 - zarządzający: Państwowe Nieruchomości Ziemskie (3330 ha) i Dyrekcja Lasów Państwowych (2882 ha)
1952 - utworzono Zespół Rybacki Milicz
1958 - przekształcenie w Rejonowy Inspektorat Rybactwa - intensyfikacja ryb i ich eksport
1977 - powstał Dolnośląski Komitet Rybactwa Milicz przy wojewodzie wrocławskim – 5 odrębnych zakładów
1996 - przekazano mienie Zakładów Rybackich wojewodzie wrocławskiemu. Mienie weszło w skład Gospodarstwa Pomocniczego „Stawy Milickie” z siedzibą w Rudzie Sułowskiej.
2000 - powstał Państwowy Zakład Budżetowy „Stawy Milickie” z siedzibą w Rudzie Sułowskiej (na mocy decyzji wojewody dolnośląskiego)
2011 - województwo dolnośląskie zawiązało spółkę akcyjną Stawy Milickie w Rudzie SułowskiejObecnie Stawy Milickie S.A. zajmuje obszar 7622,1372 ha, z czego 5324,31 ha położona jest w rezerwacie przyrody „Stawy Milickie”.
Spółka Stawy Milickie S.A. podzielona jest na 5 Zakładów Rybackich:
1) Ruda Sułowska - 905,4785 ha, w tym stawy 770 ha,
2) Stawno - 2238,0159 ha, w tym stawy 1758 ha,
3) Potasznia - 872,8617 ha, w tym stawy 798 ha,
4) Radziądz - 1994,1277 ha, w tym stawy 1587 ha,
5) Krośnice - 1611,6534 ha, w tym stawy 1417 ha.
O produkcji:
Ryby ze Stawów Milickich są wyjątkowe, ponieważ hodowane są na obszarze objętym rezerwatem przyrody. Cały cykl hodowlany odbywa się na obszarze Doliny Baryczy. Ryby odżywiają się pokarmem naturalnym wytworzonym w stawach, a do dokarmiania stosuje się tylko naturalne pasze zbożowe. Produkcja karpia trwa trzy lata i opiera się na tradycyjnych dla tego regionu metodach hodowli. Większość prac, tak jak przed setkami lat, wykonywana jest ręcznie przez wykwalifikowanych rybaków pod nadzorem weterynaryjnym oraz przy spełnianiu warunków humanitarnego traktowania ryb.
Czym wyróżniają się nasze produkty?:
Do przygotowania naszych przetworów oprócz naszych doskonałych ryb, wykorzystujemy najlepsze, ekologiczne składniki, które gwarantują wysoką jakość produktu końcowego. Są one produkowane w naszej restauracji Gospoda 8 Ryb, przez szefów kuchni i sprzedawane w słoikach 250 ml, 500 ml, 900 ml.
Kiedy najlepiej kupować nasze produkty?:
Cały rok
Produkty:
Przetwory z ryb słodkowodnych
Doradztwo w sprzedaży:
Doradzamy telefonicznie - (+48) 534 964 120
Usługi:
Centrum Edukacyjno-Turystyczne Naturum:
Noclegi - Hotel Naturum | Restauracja - Gospoda 8 Ryb
| Wypożyczalnia kajaków i rowerów (spływy kajakowe i wycieczki rowerowe) | Edukacja ekologiczna i przyrodnicza | Łowisko wędkarskie
Współpraca z klientami:
Współpracujemy z wieloma producentami regionalnymi w ramach sieci Dolina Baryczy Poleca.
Dowód społeczny:
Karp Milicki - Tradycyjny Produkt Regionalny wpisany na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi